Redukcja piersi polega na zmniejszeniu ich wielkości i objętości oraz dostosowaniu ich do sylwetki, proporcji ciała i oczekiwań pacjentki. Pozwala również na zmniejszenie i wyrównanie otoczek sutkowych. W praktyce, aby osiągnąć zamierzony cel, stosuje się różne techniki:
McKissoka - pozostawia bliznę w kształcie odwróconej litery T
Lejour - pozostawia pionową bliznę
Benellego - pozostawia bliznę wokół otoczki
Hall-Findley - pozostawia pionową bliznę
Technika, która zostanie zastosowana podczas zabiegu zależna jest od budowy anatomicznej oraz preferencji pacjentki. Szczegóły ustala chirurg plastyk na konsultacji przedoperacyjnej.
Bardzo często redukcja piersi wykonywana jest ze wskazań medycznych. Dzięki niej można wyeliminować objawy, związane z dużym ciężarem piersi, takie jak: bóle kręgosłupa, bóle całych pleców, skrzywienie kręgosłupa.
Pełny efekt jest widoczny dopiero w 4-6 tygodni od zabiegu.
Efekt w większości przypadków jest trwały. Jednakże starzenie się skóry, ciąża, duże wahania ciężaru ciała mogą doprowadzić do konieczności powtórzenia zabiegu.
"Mam bardzo duże piersi (miseczka H). Nie jestem w stanie praktycznie uprawiać żadnego sportu, a ból pleców pod koniec dnia jest nie do zniesienia. Chciałabym je zmniejszyć, ale zastanawiam się czy będę mogła w przyszłości karmić piersią?"
Niestety w przeważającej części przypadków karmienie piersią jest niemożliwe, dlatego zabieg ten jest odradzany kobietom planującym urodzenie dziecka i karmienie piersią.
"O ile rozmiarów można zmniejszyć piersi?"
Jest to uzależnione od indywidualnych predyspozycji i oczekiwań pacjentki. W praktyce wykonywałem redukcje piersi od 1 do 4 rozmiarów.