Zabieg najczęściej dotyczy uszu odstających, chociaż można także korygować ich kształt i wielkość. Korekcja odstających uszu polega na zmniejszeniu odstawania małżowiny od skóry głowy oraz na wytworzeniu brakującego załamka tzw. grobelki. Zabieg ten można wykonywać już od 5-7 roku życia, gdyż w tym wieku wzrost małżowin usznych jest już praktycznie ukończony.
Szwy zakładane są na tylnej powierzchni małżowiny usznej, wobec tego blizny są niewidoczne.
Efekt utrzymuje się przez całe życie.
"Moja przyjaciółka niedawno miała zmniejszane płatki uszu. Zabieg miała wykonywany w znieczuleniu miejscowym i zapewniła mnie, że był on całkowicie bezbolesny. Ja planuję w najbliższym czasie skorygować moje odstające uszy, jestem jednak bardzo wrażliwa na ból. Czy znieczulenie miejscowe da mi gwarancję, że nic nie będę czuła?"
Większość pacjentów komfortowo czuje się podczas operacji w znieczuleniu miejscowym. Jeżeli jednak wraz z chirurgiem dojdzie Pani do wniosku, że lepiej się Pani będzie czuła nie mając świadomości zabiegu może on być wykonany w znieczuleniu miejscowym połączonym z sedacją lub krótkotrwałym znieczuleniu dożylnym.
"Po jakim czasie po zabiegu będę mogła ponownie włożyć kolczyki?"
Kolczyki może Pani nosić już od zdjęcia szwów lub jeżeli Pani uzna to za wygodniejsze po zaprzestaniu noszenia opaski.
"Kiedy po operacji będę mogła umyć uszy?"
Będzie Pani mogła myć uszy po 3-5 dniach od zabiegu, kiedy zmniejszy się obrzęk.