Plastyka brzucha polega na chirurgicznym usunięciu nadmiaru skóry i tkanki tłuszczowej w celu uzyskania efektu "płaskiego brzucha". Czasami wymagana jest plastyka mięśni prostych brzucha, aby wzmocnić ściany brzucha. Wiotkość powłok brzucha występuje najczęściej po ciąży lub po znacznej utracie masy ciała. Niekiedy plastykę brzucha łączy się z odsysaniem tkanki tłuszczowej. Podczas plastyki brzucha można zmienić położenie i kształt pępka lub zlikwidować przepuklinę brzuszną.
Cięcie wykonywane jest na górnej granicy owłosienia łonowego, a jego położenie omawiane z pacjentem przed wykonaniem zabiegu.
Pełny efekt jest widoczny po 3 miesiącach od zabiegu.
Efekt jest trwały, jednakże duże wahania ciężaru ciała mogą doprowadzić do jego utraty. Zalecane jest utrzymywanie stałej masy ciała (wahania +/- 5 kg), aby utrzymać efekt.
"Po ciąży pozostał mi znaczny nadmiar skóry na brzuchu, który nie znika chociaż stosowałam masaże ujędrniające. Czy jeżeli teraz zdecyduję się na plastykę brzucha to druga ciąża, którą planuję, będzie miała wpływ na efekt?"
Jeżeli planuje Pani następne dziecko radziłbym odłożyć zabieg na "po drugiej ciąży". Druga ciąża może zniwelować efekty plastyki brzucha.
"Po ciąży, oprócz rozciągniętej skóry, zostały mi znaczne rozstępy po bokach brzucha. Czy podczas plastyki będzie je można usunąć?"
Rozstępy w dole brzucha, poniżej pępka, będzie można usunąć. Rozstępy, które powstały w górnej części brzucha, powyżej pępka, niestety pozostaną, chociaż ich położenie przesunie się ku dołowi.
"Kiedy będę mogła wrócić do pracy po plastyce brzucha?"
Proponowałbym zaplanować sobie 2-3 tygodniowy urlop. Dopiero po tym czasie będzie Pani na tyle aktywna, aby bez problemu wrócić do pracy.