Dr Artur Broma - przydatne informacje.

Jak przygotować się na konsultację?

Jak postępować po zabiegu operacyjnym?

Po każdym zabiegu operacyjnym zostaniemy poproszeni o pozostanie w klinice. Długość naszego pobytu zostanie uzgodniona z lekarzem prowadzącym na konsultacji kwalifikującej do zabiegu i będzie uzależniona od rodzaju zabiegu i znieczulenia.

Po znieczuleniu miejscowym możemy opuścić klinikę zaraz po przeprowadzonym zabiegu. Od razu możemy też spożywać pokarmy i napoje.

Po znieczuleniu dożylnym oraz miejscowym z zastosowaniem sedacji lub wtedy gdy otrzymaliśmy dożylne środki przeciwbólowe zostaniemy poproszeni o pozostanie w klinice minimum godzinę po zabiegu. Na początku można nam będzie napić się niewielką ilość wody (pełne nawodnienie otrzymamy w kroplówce). Pierwszy posiłek po zabiegu możemy zjeść nie wcześniej niż 2 godziny od zabiegu, nie powinien być on jednak obfity.

Po znieczuleniu przewodowym (podpajęczym, okołooponowym) powinniśmy zachować pozycję leżącą przez ok 8 godzin od zabiegu. Głowa powinna znajdować się na poziomie tułowia. Pozycja horyzontalna zapobiega wystąpieniu zawrotów i bólów głowy. W tym czasie otrzymamy nawadniające kroplówki. Później możemy spożyć lekki posiłek i wyjść do domu o ile stan naszego zdrowia związany z przebytym zabiegiem nie wymaga dłuższego pozostania w klinice.

Po pełnej narkozie pozostaniemy w klinice dłużej. Będziemy pod nadzorem lekarza i pielęgniarki do pełnego powrotu świadomości i unormowania się parametrów oddechowych i krążeniowych. Potem w obecności pielęgniarki możemy przejść z pozycji leżącej do pozycji siedzącej. Jeśli dobrze się czujemy w tej pozycji możemy podjąć próbę chodzenia. Od tego momentu jeszcze przez okres około 2-3 godzin powinniśmy przebywać w klinice a potem dopiero możemy udać się do domu o ile dłuższego pobytu w klinice nie wymaga stan naszego zdrowia związany z rodzajem wykonanego zabiegu. Po tym rodzaju znieczulenia będziemy mogli zjeść pierwszy posiłek dopiero po upływie 6 godzin. Posiłek powinien być lekki i niezbyt obfity.
Ponieważ większość stosowanych w czasie znieczulenia środków eliminowana jest z ustroju przez długi czas, po wszystkich rodzajach znieczulenia poza miejscowym, nie powinniśmy przez 24 godziny pozostawać sami, a do domu powinniśmy wrócić pod opieką osoby dorosłej. Przez co najmniej 24 godziny nie wolno nam prowadzić samochodu i innych pojazdów, ani też obsługiwać maszyn.

Wyjście z kliniki poprzedzone jest rozmową z lekarzem, który sprawdzi jak się czujemy i omówi zalecenia pooperacyjne. Umówieni zostaniemy na pierwszą wizytę pooperacyjną a jeżeli wskazane są zabiegi rehabilitacyjne zostaniemy umówieni z fizjoterapeutą.
Jeżeli, w trakcie pobytu w klinice lub po jej opuszczeniu, pojawiłyby się jakieś niepokojące objawy należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem prowadzącym pod wskazanym, w zaleceniach pooperacyjnych, numerem telefonu.

Zapisz się na konsultacje